مقالات

آموزش جامع تعویض رم لپ‌تاپ

رم کامپیوتر

تعویض رم لپ‌تاپ یکی از اقدامات لازم برای ارتقا و افزایش کارایی آن است. ارتقای رم لپ‌تاپ کارایی آن را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد. به همین دلیل در بسیاری از شرایط با تعویض رم قابلیت لپ‌تاپ خود را چند برابر می‌کنید.

البته بسیاری از افراد تصور می‌کنند که لپ‌تاپ‌ها وسیله‌هایی غیر قابل ارتقا هستند. اما در حقیقت لپ‌تاپ‌ها قابلیت ارتقای رم و سایر تجهیزات جانبی را دارند. البته برخی از لپ‌تاپ‌های قدیمی از این قابلیت برخوردار نبوده و نمی‌توان رم آن‌ها را تعویض کرد. همان‌طور که گفته شد در بسیاری از شرایط تنها راه خلاصی از یک لپ‌تاپ کند تعویض رم آن است. در این مقاله ما سعی کردیم اطلاعاتی درباره نحوه تعویض رم لپ‌تاپ در اختیار شما قرار دهیم.

تا اگر شما قصد انجام این کار را در منزل و با کم‌ترین هزینه دارید، به راحتی بتوانید آن را انجام دهید. پس اگر شما هم از کند بودن و سرعت پایین لپ‌تاپ خود خسته شده‌اید این مقاله را از دست ندهید.

آیا تعویض رم لپ‌تاپ برای همه لپ‌تاپ‌ها امکان‌پذیر است؟

امکان تعویض رم لپ‌تاپ بستگی به نوع و برند آن دارد. در ابتدای کار برای ارتقای رم لپ‌تاپ خود باید از قابلیت‌های آن اطلاع کافی داشته باشید. پیشنهاد ما این است قبل از خرید رم جدید حتما لپ‌تاپ خود را از این نظر بررسی کنید.

برای این کار باید لپ‌تاپ را به طور کامل باز کنید و از تعداد و وضعیت اسلات‌های رم آگاهی پیدا کنید. این کار فقط با مشاهده عینی قابل انجام است. به این صورت که درپوش لپ‌تاپ خود را بردارید و محل اسلات‌های رم را بررسی کنید. شکاف رم در برخی از لپ‌تاپ‌ها تنها با برداشتن درپوش قابل رویت است. اما در برخی دیگر باید قطعات و بخش‌های دیگری را نیز بردارید تا بتوانید اسلات رم را مشاهده کنید.

برای تعویض رم لپ‌تاپ به چه میزان رم نیاز داریم؟

تعویض رم لپ‌تاپ

برای تعویض رم لپ‌تاپ گزینه‌های محدودی پیش رو داریم. با وجود این که رم یکی از قطعاتی است که به راحتی قابل ارتقا است، اما باید درباره نحوه ارتقای رم اطلاعات کافی را داشته باشیم. یکی از اطلاعات مورد نیاز ظرفیت رم جدید است.

در بسیاری از لپ‌تاپ‌هایی که قابلیت ارتقای رم دارند از رم ۴ گیگابایت استفاده شده است. ۴ گیگابایت حداقل ظرفیت رم برای ویندوز ۱۰ است. به همین دلیل ممکن است برای برخی از لپ‌تاپ‌ها مشکل سرعت پایین یا هنگ کردن پیش آید. البته ویندوز ۱۰ روی رم ۱ گیگابایت هم اجرا می‌شود.

اما بدون شک این سیستم‌ها در اجرای نرم‌افزارهای جانبی به مشکل می‌خورند و نیاز به ارتقای رم پیدا می‌کنند. پیشنهاد ما انتخاب رم جدید با ظرفیت ۴ گیگابایت است. یعنی اگر سیستم شما به ۸ گیگابایت رم ارتقا پیدا کند می‌تواند بسیاری از نرم‌افزارها و ویندوزهای بالاتر را به راحتی پوشش دهد.

برای تعویض رم لپ‌تاپ باید به پهنای باند حافظه رم نیز دقت کنید. بسیاری از سیستم‌های جدید حافظه‌های چند کاناله را پوشش می‌دهند. هر چقدر تعداد این کانال‌ها بیش‌تر باشد، پهنای باند نیز بیش‌تر می‌شود. با افزایش پهنای باند می‌توانید قابلیت لپ‌تاپ خود را چند برابر کنید.

برای تعویض رم لپ‌تاپ از چه نوع رمی استفاده نماییم؟

ارتقای رمبرای تعویض رم لپ‌تاپ می‌توانید از مدل‌های مختلفی استفاده نمایید. بعد از این که از وجود شکاف اضافی برای رم آگاه شدید باید نوع آن را مشخص کنید. شاید اولین انتخاب شما بین دو رم DDR3 و DDR4 باشد. برای انتخاب نوع رم مدل و پشتیبانی لپ‌تاپ بسیار تعیین‌کننده است. اگر لپ‌تاپ شما جدید است به احتمال زیاد از مدل DDR4 پشتیبانی می‌کند. بیش‌ترین ظرفیت رم موجود در بازار MHZ DDR4-2400 است.

شاید به نظر شما انتخاب این رم بهترین انتخاب برای شما باشد. اما باید گفت برخی از لپ‌تاپ‌ها قابلیت پشتیبانی از رم با ظرفیت بسیار بالا را ندارند. لذا ممکن است با خرید این رم با ظرفیت بالا هزینه اضافی کرده باشید. نکته آخر در این مورد این است که اگر به دنبال سرعت بسیار بالا هستید از رم‌هایی با اعداد کوچک استفاده نمایید. این دسته از رم‌ها کارایی لپ‌تاپ شما را به شدت افزایش خواهند داد.

برای تعویض رم لپ‌تاپ بهترین انتخاب ماژول جدید از رم قبلی سیستم است. یعنی اگر لپ‌تاپ شما یک رم ۴ گیگابایتی دارد، بهتر است رم ۴ گیگابایتی جدیدی را به آن اضافه کنید. البته اضافه کردن رم ۸ گیگابایتی هم مشکلی به وجود نخواهد آورد. اما پیشنهاد ما انتخاب رم جدید از همان ظرفیت است. زیرا این ظرفیت برای بسیاری از افراد مناسب بوده و نیاز افراد را برطرف می‌کند.

تعویض رم لپ‌تاپ چگونه است؟

مراحل ارتقای رم

تعویض رم لپ‌تاپ دارای مراحل زیر است. این مراحل را باید به دقت انجام دهید تا از هر خطا و مشکلی جلوگیری کنید.

  1. ابتدا باید از خاموش بودن لپ‌تاپ خود اطمینان حاصل کنید. سپس کابل برق آن را قطع نمایید. در صورتی که لپ‌تاپ در حالت sleep باشد و شما با تصور خاموش بودن کابل برق را قطع کنید، آسیبی جدی به سیستم خود وارد خواهید کرد. به همین دلیل این مرحله بسیار مهم است.
  2. مرحله بعدی برداشتن درپوش و پیدا کردن محل اسلات رم است.
  3. برای دسترسی بهتر به این محل می‌توانید از دفترچه راهنمای لپ‌تاپ خود کمک بگیرید. برای این کار ممکن است مجبور شوید قطعات دیگری را نیز خارج کنید. به همین دلیل بهتر است محل و نحوه قرارگیری قطعات را به دقت به خاطر بسپارید. البته در برخی از لپ‌تاپ‌ها تنها با باز کردن تعدادی پیچ به این محل دسترسی پیدا خواهید کرد.
  4. در این مرحله باید به وسیله شی فلزی که در اطرافتان وجود دارد، بار الکتریکی ذخیره شده در بدنتان را تخلیه نمایید. این کار هیچ آسیبی به شما نمی‌زند. البته ممکن است در صورت عدم تخلیه بار الکتریکی قطعات لپ‌تاپ شما آسیب ببینند.
  5. پس از تخلیه بار الکتریکی می‌توانید ماژول رم را در جای مناسب خود قرار دهید. در قسمت پایین ماژول‌های رم یک شکاف کوچک وجود دارد. شما با کمک این شکاف می‌توانید نحوه قرارگیری رم در اسلات را متوجه شوید.
  6. در صورتی که شکاف روی رم و برآمدگی روی اسلات در یک راستا قرار گرفت می‌توانید رم را درون اسلات قرار دهید. در این مرحله به آرامی ماژول را درون اسلات قرار دهید. تمامی پین‌ها باید دقیقا در جای مناسب خود قرار گرفته باشند. رم باید به درستی در بین دو گیره اطراف خود قرار گرفته و شل نباشد.

تعویض رم لپ‌تاپ برای چه کسانی لازم است؟

تعویض رم لپ‌تاپ برای کسانی که از قابلیت‌های لپ‌تاپ خود راضی نیستند، بسیار لازم است. این کار بازدهی لپ‌تاپ شما را افزایش خواهد داد. به همین دلیل شما می‌توانید با انجام این کار ساده به راحتی کارایی لپ‌تاپ خود را افزایش دهید. پس اگر به دنبال افزایش قابلیت لپ‌تاپ خود هستید و از هنگ کردن و عدم پوشش‌دهی به برنامه‌های دلخواه خود خسته شده‌اید، رم لپ‌تاپ خود را ارتقا دهید. نصب کردن ماژول‌های رم بسیار ساده است و با اندکی اطلاعات می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× شش = 42