مقالات

از سیر تا پیاز آشنایی با مادربرد کامپیوتر

از سیر تا پیاز آشنایی با مادربرد کامپیوتر

مقدمه

افرادی که حتی ارتباط بسیار کمی با فضای کامپیوتری و سیستم های رایانه ای دارند حتماً یک بار نام مادربرد را شنیده اند اما شاید در مورد کار و قابلیت هایی که دارد اطلاعات زیادی نداشته باشند و تعریف درستی از آن ندارند. این وسیله را می‌توان یکی از مهمترین اجزای کامپیوتر عنوان کرد.

در این مطلب سعی داریم از سیر تا پیاز آشنایی با مادربرد کامپیوتر بررسی تا با معرفی مادربرد و قابلیت های آن و همچنین آشنایی با انواع مادربرد اطلاعات مفیدی را در زمینه اطلاعات کامپیوتر ارائه دهیم.

آشنایی با مادربرد

مادربرد چیست؟

پیش از آشنایی با انواع مادربرد لازم است تا خود این قطعه را به خوبی بشناسیم و ظرفیت آن را بدانیم مادربرد را می‌توان یکی از مهمترین قسمت های کامپیوتر دانست که وظیفه آن برق رسانی به همه اجزای کامپیوتر است این وسیله اتصال همه اجزای سیستم را بر عهده دارد با توجه به تنوع کامپیوتر ها و مدل های مختلف آن ها، اما مادربردها با هم متفاوت هستند.

برای آشنایی با انواع مادربرد لازم است تا برخی از آنها را به همراه کاربردهایشان بشناسیم و قابلیت هایی را که هر دستگاه مادربرد برای انتقال و برق رسانی به همه اجزای سیستم دارد را بدانیم.

 

مادربرد

آشنایی با انواع مادربرد و کاربردهای آن ها

مادربرد مینی ITX : مادربردها را بر اساس معیارهای مختلفی تقسیم بندی می کنند یکی از معیارهایی که به کمک آن ها می توان مادربردها را تقسیم کرد اندازه است، اولین نوع مادربورد که بنا داریم به آن بپردازیم مادربرد مینی ITX است.

مادربرد مینی ITX معمولاً دارای ابعاد ۱۷ در ۱۷ سانتیمتر هستند و به شکل مربع می باشند. همانگونه که از نام آن پیداست اندازه کوچکی دارند و معمولاً به دلیل اندازه کوچک آن ها قابلیت کمتری نسبت به انواع مختلف مادربرد دارند.

یکی از دلایلی که از مادربرد مینی استفاده می گردد این است که فضای بسیار کمی را اشغال می کند و معمولاً همه قابلیت های یک برد را دارد.

برای افرادی که سیستم کم حجمی دارند این نوع از مادربرد بسیار توصیه می شود. قابلیت های مهمی که مادربرد مینی ITX دارد این است که سوکت های آن شبیه سوکتهای مادربرد های بزرگتر است اما تعداد پورت ها و اسلات های کمتری دارد لازم به ذکر است کیسهای مادربرد مینی ITX برای اتصال به هارد های مختلف تنها ۴ پورت ساتا دارند.

مادربرد میکرو ITX : برای آشنایی با انواع مادربرد نوع دیگری از مادربرد به نام مادربرد میکرو ITX را معرفی میکنیم. این نوع مادربرد بزرگتر از مادربرد مینی ITX و کوچکتر از مادربرد ATX است. ابعاد آن در اندازه های ۲۴ در ۲۴ سانتیمتر و به شکل مربع میباشد. اما برخی از انواع این مادربردها قابلیت دارند تا در اندازه های ۲۰ در ۲۴ سانتی متر باشند.

این مادربرد کارایی و قابلیت های بسیار زیادی دارند و اندازه کوچک دارند. مادربرد میکرو ITX دارای اسلات ها و پورت های بیشتری نسبت به مادربرد مینی ITX است و طبیعتاً به دلیل کوچکتر بودن از مادربرد ATX تعداد پورتها و اسلات های آن کمتر است قابلیت های این نوع مادربرد با توجه به ابعاد آن متفاوت می باشند این مادربرد می‌تواند دو یا چهار اسلات داشته باشد.

مادربرد ETX : برای آشنایی با انواع مادربرد یکی دیگر از محصولاتی را که قصد معرفی داریم مادربرد ETX است مادربرد ETX استاندارد معمولاً از محبوب ترین و پرفروش ترین مادربرد های موجود در بازار است این مادربرد قابلیت دارد تمام نیازهای معمول را برطرف کند. همانگونه که بیان شد این مادربرد از نوع میکرو بزرگتر و از مادربرد ATX کوچکتر است.

این مادربرد قابلیت دارد تا چندین سال قسمت سخت افزاری را ارتقا داده و پشتیبانی کند طبیعتاً به دلیل اندازه بزرگتر نسبت به مادربرد مینی ITX و میکرو ITX پورت ها واسلات های بیشتری دارد ابعاد معمولی این مادربرد ۳۰*۲۴ سانتیمتر است مقداری از مادربرد میکرو ITX بزرگ تر است یکی از دلایلی که معمولا از این مادربرد استفاده زیادی می شود.

قابلیت های لازم برای انواع فعالیت های حرفه ای با کامپیوتر است. این مادربرد می‌تواند چند دستگاه ذخیره سازی را پشتیبانی کرده و پردازنده های با کیفیت خود را با تعداد فرم های بالاتر ارائه دهد. افرادی که سیستم کامپیوتر آنها مشکل فضا ندارد می‌توانند از این مادربرد استفاده کنند.

 

انواع مادربرد
مادربرد E-ATX : یکی دیگر از انواع محصولات که برای آشنایی با انواع مادربرد باید بشناسیم مادربرد E-ATX است معمولا کاربران حرفه ای از مادربرد E-ATX استفاده می کنند. افرادی که به قدرت بسیار زیادی برای فعالیت های خود نیاز دارند و یا تعداد هسته های سی پی یو بالاتر و بیشتری نیاز دارند از این مادربرد استفاده می کنند.

این نوع مادربرد در ابعاد ۲۷ در ۳۰ سانتی متر و بزرگترین نوع مادربرد است.

طبیعتاً تعداد اسلات های این نوع مادربرد بیشتر است همین امر سبب می‌شود تا عرض این نوع مادربرد بیشتر شود به دلیل قابلیت‌های بیشتر سوکتهای این نوع از محصول متفاوت تر و قوی تر میباشد. همانگونه که کارایی و قابلیت های این مادربرد بیشتر است هزینه ها و قیمت های آن نیز بیشتر است.

انواع روش های مقایسه مادربرد

با توجه به اینکه هدف این مطالعه آشنایی با انواع مادربرد بوده است یکی از معیارهای مادربرد را بیان کردیم و آنها را بر اساس اندازه تقسیم بندی کردیم در صورتی که برای آشنایی با انواع مادربرد می توان آنها را از بر اساس سوکت نیز تقسیم بندی کرد که معمولا به صورت مادربرد های سری های مختلف مانند سری A یاG تقسیم می شوند.

هر کدام از این انواع سوکت ها دارای سری و انواع مختلف هستند علاوه بر این مادربرد کامپیوترها با هم تفاوت هایی دارند.

اجزای اصلی مادربرد
جمع بندی

همانگونه که بیان شد انواع مادربردها با هم تفاوت هایی دارند و میتوان آنها را به دو دسته بر اساس دو معیار مختلف تقسیم بندی کرد برای آشنایی با انواع مادربرد آنها را بر اساس دو معیار اصلی اندازه و سوکت تقسیم بندی کردیم با توجه به آنکه معیار ابتدایی هر کدام، اندازه مادربرد است.

به صورت کامل اندازه‌ها را توضیح دادیم و بیان کردیم در صورتی که تمایل به انتخاب مادربرد وجود دارد.

مادربردی را انتخاب کنید که برای نیازهای سیستمی شما مناسب باشد و با تجهیزات و قابلیت های سیستم کامپیوتر شما همخوانی داشته باشد اگر مادربردی را انتخاب کنید و اندازه آن بزرگتر باشد و یا قابلیت های هسته سی پی یو آن بیشتر باشد مسلماً نه تنها سبب پیشبرد و برق رسانی به سایر قسمتهای سیستمی نمی شود بلکه ممکن است اشکالی در آن ایجاد کند.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به شرکتهای و سایت های معتبر و با مشاهده انواع مادربرد و قیمت های آنها هم از مزایای این محصولات بهره ببرند و هم در صورت نیاز آن را خریداری کنند. سایت های مختلفی از جمله سایت http://www.cayenneit.com در این زمینه فعالیت می‌کنند که علاوه بر ارائه و آشنایی با انواع مادربرد امکان خریدن این محصول را نیز فراهم می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 5 = شش