مقالات

کارت گرافیک ماینینگ

کارت گرافیک ماینینگ

آیا برای استخراج ارزهای رمزپایه به کارت گرافیک ماینینگ نیاز دارید؟

در صورت پاسخ مثبت، این مقاله به عنوان راهنمایی برای انتخاب کارت گرافیکی که بتواند نیازهای شما را تأمین کند، به شما کمک می کند.

ما در این مقاله معرفی مختصری در مورد استخراج ارزهای رمزپایه خواهیم داشت و به دنبال آن در مورد معیارهای انتخاب کارت گرافیک (GPU) برای استخراج صحبت خواهیم کرد.

ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده (Cryptocurrency) چیست؟

نکاتی مهم درباره کارت گرافیک ماینینگ که باید بدانید !قبل از بررسی عوامل انتخاب کارت های گرافیک استخراج ، بیایید ابتدا بحث کنیم که استخراج ارزهای رمزپایه چیست.

استخراج ارز رمزنگاری شده شامل تأیید معاملات در یک شبکه مبتنی بر رمزنگاری است. برای دستیابی به این هدف به گونه ای که از امنیت و اطمینان کافی برخوردار باشد تا بتواند از مبادله پشتیبانی کند، رایانه ها باید “رشته ای از نویسه ها به نام هش را به درستی حدس بزنند.

استخراج ارز رمزنگاری شده را می توان با انواع مختلف رایانه ها انجام داد. یکی از رایج ترین بخش رایانه ها واحد پردازش مرکز یا CPU است. زمانی که رقابت برای به دست آوردن رمز ارز های دیجیتالی خیلی جدی نبود، رایانه های با این بخش، ماشین های اصلی استخراج رمزنگاری بودند.

با این حال هم اکنون برای استخراج ارزهای رمزپایه به کارت گرافیک ماینینگ معتبر نیاز خواهید داشت. دلیل اصلی استفاده از این ابزارها، کارایی بالاتر آن ها در حدس زدن رشته کاراکترها در واحد زمان نسبت به پردازنده ها است. تعداد حدس های صحیح دستگاه در واحد زمان، نرخ هش آن است. بنابراین بهترین پردازنده های گرافیکی برای استخراج ماینینگ، آنهایی هستند که میزان هش بالایی دارند!

همانطور که در تولید ویدئو و انجام جدیدترین بازی های ویدیویی دیده می شود، کارت گرافیک به ابزار مهمی برای انجام کارهای رندر شدید تبدیل شده است.

در واقع از پدید آمدن ارزهای رمزپایه در سال ۲۰۱۷، کمبود پردازنده های گرافیکی وجود داشته است. هزاران نفر سالانه آنها را برای استخراج ارزهای دیجیتال خریداری می کنند و سهام شرکت های GPU مانند AMD و NVIDIA نیز سر به فلک می کشد.

با این وجود، هنگام خرید GPU برای ماینینگ باید با دقت قدم بردارید زیرا مدل های مختلفی برای انتخاب وجود دارد.

قبل از خرید کارت گرافیک ماینینگ چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

کارت گرافیک ماینینگ

هنگام خرید کارت گرافیک برای ماینینگ یک نکته را باید بخاطر بسپارید و آن این است که هر مدل کارت گرافیک (GPU) میزان هش خاص خود را دارد که ممکن است از مدل دیگر بالاتر یا پایین تر باشد. حتی اگر قدرت محاسبه یا سرعت عملکرد آن ها یکسان باشد، بهره وری کارت گرافیک های ماینینگ با توجه به ارز رمزپایه در حال استخراج، متفاوت است.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید قبل از انتخاب یک مدل کارت گرافیک ماینینگ خاص مورد توجه قرار دهید:

۱. نرخ هش(Hash)

 نرخ هش کارت گرافیک ماینینگ بر اساس مقدار هش آن در واحد ثانیه بیان می شود. این قدرت استخراج کارت گرافیک است که برای نوشتن یا تأیید بلوک ها در شبکه بلاک چین تولید می شود.

۲. قیمت

قیمت کارت گرافیک استخراج اتریوم نیز عامل مهم دیگری است که باید قبل از تصمیم گیری در مورد خرید مورد توجه قرار گیرد. حداقل شما می توانید ارزش کارت گرافیک را با مقایسه قیمت مدل های مختلف بر اساس ویژگی های اصلی آن ها تخمین بزنید.

۳. برق

برق یکی دیگر از معیارهای اساسی برای در نظر گرفتن حداکثر سودآوری کارت گرافیک و محاسبه درامد کارت گرافیک اهمیت دارد. در واقع بسیاری از پردازنده های گرافیکی برای استخراج رمزارز بهینه نشده اند و معمولاً در مقایسه با میزان هش خود، بیش از حد انرژی الکتریکی مصرف می کنند.

لازم به ذکر است که در انتخاب کارت گرافیک برای ماینینگ هدف اصلی شما باید استخراج هر چه بیشتر ارزهای رمزپایه با حداقل مصرف برق باشد. به یاد داشته باشید بسیاری از کارگران معدن به دلیل در نظر نگرفتن هزینه برق در استخراج، ورشکست شده اند! بنابراین به صرفه ترین کارت گرافیک برای ماینینگ را انتخاب کنید.

۴.  حافظه دسترسی تصادفی (RAM)

از نکاتی مهم درباره کارت گرافیک ماینینگ که باید بدانید ! این نکته است که باید هنگام خرید کارت گرافیک ماینینگ به خاطر بسپارید، مقدار حافظه RAM در هر مدل است. در حقیقت برای استخراج برخی از ارزهای رمزپایه مانند Cardano و Ethereum، به کمتر از ۳ گیگابایت حافظه RAM احتیاج دارید. رمزنگاری های دیگری مانند Monero و Zcash را می توان با کارت حافظه (GPU) هایی که مقدار حافظه کمتری دارند استخراج کرد.

در هنگام صحبت از GPU ها، کارت های برند NVidia به دلیل مصرف نسبتاً کم انرژی، همچنان گزینه های هوشمندانه ای هستند. از طرف دیگر کارت های AMD به طور کلی ارزان تر و کارآمدتر هستند، اما انرژی الکتریکی بیشتری مصرف می کنند.

توانایی در نظر گرفتن دقیق این عوامل ممکن است در طولانی مدت عملیات استخراج شما را مختل کند بنابراین محاسبه درامد ماینینگ با کارت گرافیک در هنگام خرید آن اهمیت زیادی دارد.

کدام کارت گرافیک ماینینگ را بخرم؟

بازار رمزنگاری در حال حاضر مملو از بیش از ۱۲۵۰ ارز رمزپایه مختلف است. نیازی به گفتن نیست که این ارزهای دیجیتال با الگوریتم های اجماع مختلفی ارائه می شوند.

با این حال معروف ترین الگوریتم ها شامل SHA-256 ، DaggerHashimoto ، Cryptonight ، Equihash و … می باشند. به عنوان مثال بیت کوین از پروتکل SHA-256 استفاده می کند و استخراج آن مخصوصاً با معرفی ASIC بسیار دشوار است. اما استخراج با الگوریتم های دیگر با تجهیزات مناسب نسبتاً آسان تر و سودآورتر است.

گفتیم که این الگوریتم ها برای برخی از معماری های بلاکچین و GPU ایده آل ترند. بنابراین بیایید در اینجا یکی دو مورد را بررسی کنیم.

استخراج بیت کوین با GPU

بدون شک بیت کوین همچنان با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان است. به عنوان مثال یک بیت کوین در حال حاضر حدود ۵۸،۱۷۷.۵۰ دلار ارزش دارد، در حالی که ارزآوری رمز ارز بعدی Ethereum با ارزش ۱۷۷۷۴.۷۳ دلار ارزیابی می شود. در نتیجه بیت کوین همچنان مورد علاقه بسیاری از افراد است و در سطح توجه برای استخراج قرار دارد.

با این وجود حتی انواع بهترین کارت گرافیک ماینینگ نیز برای استخراج بیت کوین به اندازه کافی مناسب نیستند. دلیل این موضوع این است که ارز رمزنگاری شده بیت کوین به پروتکل SHA-256 بستگی دارد که انرژی الکتریکی زیادی مصرف می کند.

علاوه بر این به دلیل افزایش تعداد استخراج کنندگان بیت کوین دشواری های استخراج این رزم ارز نیز افزایش یافته است. بنابراین مقبولیت زیاد آن منجر به ایجاد چالش های بیشتری شده است که ASIC را به عنوان مناسب ترین گزینه برای استخراج بیت کوین های جدید به حساب می آورد. اما این گزینه بسیار گران است و ممکن است به دلیل خراب شدن سریع سخت افزار مقرون به صرفه نباشد.

با توجه به این نکته، بنابراین بهترین روش استخراج بیت کوین این است که ابتدا رمزنگاری های جایگزین مانند Ethereum را استخراج کنید و سپس آن ارزها را با بیت کوین مبادله کنید.

بهترین کارت گرافیک ماینینگ برای استخراج اتریوم (الگوریتم  Ethash)

RX570

DaggerHashimoto نوعی از الگوریتم اجماع است که در برخی از ارزهای رمزپایه مانند Ethereum ، DubaiCoin ، Ethereum Classic ، Expanse ، SoilCoin و … استفاده می شود.

بهترین کارت گرافیک برای استخراج ارز رمز پایه بر اساس این پروتکل کارت های سری Radeon RX از AMD هستند. در این راستا RX 560 یا RX 570 می توانند بسیار عالی عمل کنند.

این پردازنده های گرافیکی ارزان قیمت در بین استخراج کنندگان رمز ارزهای دیجیتال بسیار محبوب هستند زیرا به تازه واردان اجازه می دهند بدون پرداخت هزینه زیادی وارد این حرفه شوند.

بهترین کارت گرافیک ماینینگ برای استخراج زی کش

کارت های NVIDIA برای استخراج ارزهای رمزپایه مبتنی بر الگوریتم Equihash مانند Zcash ، Komodo ، Zencash و Zcash Classic بهترین گزینه ها هستند.

به علاوه اینکه Bitcoin Gold (هارد فورک بیت کوین) از الگوریتم Equihash برای مسدود کردن ASIC ها و انجام استخراج با استفاده از NVIDIA استفاده می کند. همچنین باید ذکر شود که فرصت ها در استخراج Equihash هنوز وجود دارد زیرا رمزنگاری های مستقر در Equihash سیاستی علیه هر نوع استخراج ASIC دارند.

سخن آخر

با توجه به مطالب گفته شده ، واضح است که هر نوع کارت گرافیک ارز رمزنگاری شده مزایای خاص خود را دارد و تنها در برخی از محیط ها عملکرد خوبی خواهد داشت. بنابراین همه چیز به رمزنگاری شما برای انتخاب خلاصه می شود.

برای استخراج Ethereum یا هر رمزنگاری مبتنی بر DaggerHashimoto می توانید از انواع کارت گرافیک ماینینگ ارزان قیمت استفاده کنید. اما اگر بخواهید Zcash را استخراج کنید به کارت گرافیک قدرتمندتری نیاز خواهید داشت.

فروشگاه کاین آی تی یکی از بزرگترین و کامل ترین فروشگاه های اینترنتی تجارت الکترونیک در ایران است که با دارا بودن انواع کارت گرافیک ماینینگ بهترین مکان برای خریدی مطمئن، آسان و مقرون به صرفه است. چنانچه قصد خرید کارت گرافیک متناسب با نیاز خود را دارید می توانید به فروشگاه ما سری بزنید. در صورت عدم پیدا کردن محصول مورد نظر خود نیز می توانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 3 = هجده